36DX332F350DF2A
Vishay Sprague
Product No:
36DX332F350DF2A
Description:
CAP ALUM 3300UF 350V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max) 5.752" (146.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C