36DX381F350AC2B
Vishay Sprague
Product No:
36DX381F350AC2B
Description:
CAP ALUM 380UF 350V SCREW
User Guide
Mfr Vishay Sprague
Series 36DX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 380 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max) 4.252" (108.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C