
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
399-93-104-10-003000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB R/A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.96995
9.6995
25
0.91276
22.819
50
0.87457
43.7285
100
0.83657
83.657
250
0.760532
190.133
500
0.684475
342.2375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Style | Board to Board |
| Series | 399 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 399-93 |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |