Home / Tape / 3M 1205 CIRCLE-2.500"-100
3M 1205 CIRCLE-2.500"-100
3M (TC)
Product No:
3M 1205 CIRCLE-2.500"-100
Description:
TAPE ELECT AMB 2 1/2" DIA 100/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Amber
Usage -
Width 2.50" (63.50mm) 2 1/2" dia
Length -
Series 1205
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Electrical
Thickness 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Shelf Life 60 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyimide
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 32°F ~ 311°F (0°C ~ 155°C)
Base Product Number 1205
Thickness - Adhesive 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Storage/Refrigeration Temperature 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)