Home / Tape / 3M 3380 CIRCLE-0.75"-25
3M 3380 CIRCLE-0.75"-25
3M (TC)
Product No:
3M 3380 CIRCLE-0.75"-25
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ALUM FOIL 3/4" DIA 25/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Silver
Usage -
Width 0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Length -
Series 3380
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Aluminum Foil
Thickness 0.0033" (3.3 mils, 0.084mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Aluminum Foil
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -30°F ~ 260°F (-34°C ~ 127°C)
Base Product Number 3380
Thickness - Adhesive 0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)