Home / Tape / 3M 5413 CIRCLE-0.563"-2000
3M 5413 CIRCLE-0.563"-2000
3M (TC)
Product No:
3M 5413 CIRCLE-0.563"-2000
Description:
TAPE FILM AMB 9/16" DIA 2000/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Amber
Usage -
Width 0.56" (14.30mm) 9/16" dia
Length -
Series 5413
Package Bulk
Adhesive Silicone Thermosetting
Tape Type Film
Thickness 0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Shelf Life 36 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyimide
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -100°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Base Product Number 5413
Thickness - Adhesive 0.0017" (1.7 mils, 0.043mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)