Home / Tape / 3M 8992 CIRCLE-1.750"-250
3M 8992 CIRCLE-1.750"-250
3M (TC)
Product No:
3M 8992 CIRCLE-1.750"-250
Description:
TAPE INSUL GRN 1 3/4" DIA 250/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Green
Usage -
Width 1.75" (44.45mm) 1 3/4" dia
Length -
Series 8992
Package Bulk
Adhesive Silicone Thermosetting
Tape Type Insulating, High Temperature
Thickness 0.0032" (3.2 mils, 0.081mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyester Film
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -60°F ~ 400°F (-50°C ~ 204°C)
Base Product Number 8992
Thickness - Adhesive 0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)