Home / Tape / 3M 9088 CIRCLE-0.5"-250
3M 9088 CIRCLE-0.5"-250
3M (TC)
Product No:
3M 9088 CIRCLE-0.5"-250
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COAT CLR 1/2" DIA 250PK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 18
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Splicing
Width 0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Length -
Series 9088
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 375
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0080" (8.0 mils, 0.203mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 9088
Thickness - Adhesive 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)