Home / Tape / 3M 9088 CIRCLE-0.75"-250
3M 9088 CIRCLE-0.75"-250
3M (TC)
Product No:
3M 9088 CIRCLE-0.75"-250
Description:
TAPE DBL COAT CLR 3/4" DIA 250PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Splicing
Width 0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Length -
Series 9088
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 375
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0080" (8.0 mils, 0.203mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 9088
Thickness - Adhesive 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)