Home / Tape / 3M 9088 CIRCLE-1.75"-100
3M 9088 CIRCLE-1.75"-100
3M (TC)
Product No:
3M 9088 CIRCLE-1.75"-100
Description:
TAPE DBL COAT 1 3/4" DIA 100/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 1.75" (44.45mm) 1 3/4" dia
Length -
Series 9088
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 375
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0083" (8.3 mils, 0.211mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier -
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number 9088
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)