Home / Tape / 3M 9495LE CIRCLE-0.813"-250
3M 9495LE CIRCLE-0.813"-250
3M (TC)
Product No:
3M 9495LE CIRCLE-0.813"-250
Description:
TAPE DBL COAT 13/16" DIA 250/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 0.81" (20.65mm) 13/16" dia
Length -
Series 9495LE
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 300LSE
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number 9495LE
Thickness - Adhesive 0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)