Home / Tape / 3M 9495MP CIRCLE-0.75"-250
3M 9495MP CIRCLE-0.75"-250
3M (TC)
Product No:
3M 9495MP CIRCLE-0.75"-250
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED 3/4" DIA 250/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Length -
Series 9495MP
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 200MP
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0057" (5.7 mils, 0.145mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyester Film
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 250°F (121°C) Max
Base Product Number 9495MP
Thickness - Adhesive 0.0029" (2.9 mils, 0.074mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)