Home / Tape / 3M 966 CIRCLE-0.250"-250
3M 966 CIRCLE-0.250"-250
3M (TC)
Product No:
3M 966 CIRCLE-0.250"-250
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 1/4" DIA 250RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color -
Usage -
Width 0.25" (6.35mm) 1/4" dia
Length -
Series 966
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0061" (6.1 mils, 0.155mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Densified Kraft
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 300°F (149°C) Max
Base Product Number 966
Thickness - Adhesive 0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0038" (3.8 mils, 0.097mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)