Home / Tape / 3M F9460PC CIRCLE-0.75"-250
3M F9460PC CIRCLE-0.75"-250
3M (TC)
Product No:
3M F9460PC CIRCLE-0.75"-250
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 3/4" DIA 250PK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Attachment, High Temperature Applications
Width 0.75" (19.05mm) 3/4" dia
Length -
Series VHB™ F9460PC
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 300°F (149°C)
Base Product Number F9460PC
Thickness - Adhesive 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)