Home / Tape / 3M F9460PC CIRCLE-1.5"-100
3M F9460PC CIRCLE-1.5"-100
3M (TC)
Product No:
3M F9460PC CIRCLE-1.5"-100
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRAN 1 1/2" DIA 100PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Attachment, High Temperature Applications
Width 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia
Length -
Series VHB™ F9460PC
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 300°F (149°C)
Base Product Number F9460PC
Thickness - Adhesive 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)