Home / Tape / 3M F9469PC CIRCLE-0.5"-250
3M F9469PC CIRCLE-0.5"-250
3M (TC)
Product No:
3M F9469PC CIRCLE-0.5"-250
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 1/2" DIA 250RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage -
Width 0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Length -
Series VHB™ F9469PC
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0090" (9.0 mils, 0.229mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 300°F (149°C) Max
Base Product Number F9469PC
Thickness - Adhesive 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)