Home / Tape / 3M RP45 CIRCLE-0.5"-250
3M RP45 CIRCLE-0.5"-250
3M (TC)
Product No:
3M RP45 CIRCLE-0.5"-250
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED 1/2" DIA 250/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage -
Width 0.50" (12.70mm) 1/2" dia
Length -
Series VHB™ RP45
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Acrylic Foam
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number RP45
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)