Home / Tape / 3M RP62 CIRCLE-1.5"-100
3M RP62 CIRCLE-1.5"-100
3M (TC)
Product No:
3M RP62 CIRCLE-1.5"-100
Description:
TAPE DBL COAT 1 1/2" DIA 100/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage -
Width 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia
Length -
Series VHB™ RP62
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Acrylic Foam
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Base Product Number RP62
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)