Home / Tape / 3M VG-516B-0.5"X36YD
3M VG-516B-0.5"X36YD
3M (TC)
Product No:
3M VG-516B-0.5"X36YD
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
DOUBLE COATED FOAM TAPE 0.5"X36Y
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage Vibration Damping
Width 0.50" (12.70mm) 1/2"
Length 108' (32.9m) 36 yds
Series VG516
Package Bulk
Adhesive Synthetic Rubber Based
Tape Type Double Sided Foam
Thickness 0.0660" (66.0 mils, 1.700mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Thickness - Adhesive 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)