Home / Tape / 3M VG-516B-0.75"X36YD
3M VG-516B-0.75"X36YD
3M (TC)
Product No:
3M VG-516B-0.75"X36YD
Description:
DOUBLE COATED FOAM TAPE 0.75"X36
Payment:
In Stock : 5
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage Vibration Damping
Width 0.75" (19.05mm) 3/4"
Tape Type Double Sided Foam
Thickness 0.0660" (66.0 mils, 1.700mm)
Temperature Range -
Thickness - Adhesive 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)