Home / Tape / 3M VG-516W-0.5"X36YD
3M VG-516W-0.5"X36YD
3M (TC)
Product No:
3M VG-516W-0.5"X36YD
Description:
DOUBLE COATED FOAM TAPE 0.5"X36Y
Payment:
In Stock : 2
Mfr 3M (TC)
Color White
Usage Vibration Damping
Width 0.50" (12.70mm) 1/2"
Tape Type Double Sided Foam
Thickness 0.0660" (66.0 mils, 1.700mm)
Temperature Range -
Thickness - Adhesive 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)