Home / Tape / 3M VG-532W-0.75"X72YD
3M VG-532W-0.75"X72YD
3M (TC)
Product No:
3M VG-532W-0.75"X72YD
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
DOUBLE COATED FOAM TAPE 0.75"X72
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color White
Usage Vibration Damping
Width 0.75" (19.05mm) 3/4"
Length 216' (66.0m) 72 yds
Series Venture Tape™ VG-532
Package Bulk
Adhesive Synthetic Rubber Based
Tape Type Double Sided Foam
Thickness 0.0350" (35.0 mils, 0.900mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Thickness - Adhesive 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0313" (31.3 mils, 0.800mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)