Home / Tape / 3M5559I-4.5MM-DISC-100
3M5559I-4.5MM-DISC-100
3M (TC)
Product No:
3M5559I-4.5MM-DISC-100
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE INDICATOR 0.18" DIA 100PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color White
Usage Water Indication (Top Side Adhesive)
Width 0.18" (4.50mm) dia
Length -
Series 5559I
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Indicator
Thickness 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 5559I
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)