Home / Tape / 4008W-1X3-108
4008W-1X3-108
3M (TC)
Product No:
4008W-1X3-108
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED NAT 1"X 3" 108PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Natural
Usage Bonding
Width 1.00" (25.40mm)
Length 3.00" (76.20mm)
Series -
Package Box
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.1250" (125.0 mils, 3.175mm) 1/8"
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyurethane Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 4008W
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)