Home / Tape / 4016W-1S-256
4016W-1S-256
3M (TC)
Product No:
4016W-1S-256
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED NATURAL 256/PACK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Natural
Usage Holding, Joining, Mounting
Width -
Length -
Series 4016
Package -
Adhesive Acrylic, 100
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16"
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyurethane Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Base Product Number 4016W
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)