Home / Crystals / 402F2001XIKT
402F2001XIKT
CTS-Frequency Controls
Product No:
402F2001XIKT
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 8PF SMD
Ratings -
Frequency 20 MHz
Product Status Discontinued at Digi-Key
Load Capacitance 8pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability ±15ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms