Home / Crystals / 402F37433CDR
402F37433CDR
CTS-Frequency Controls
Product No:
402F37433CDR
Description:
CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 37.4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms