Home / Crystals / 402F384XXCJR
402F384XXCJR
CTS-Frequency Controls
Product No:
402F384XXCJR
Description:
CRYSTAL 38.4000MHZ 9PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 402
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 38.4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 9pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability ±15ppm
Frequency Tolerance ±15ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms