Home / Crystals / 402WF16012IKR
402WF16012IKR
CTS-Frequency Controls
Product No:
402WF16012IKR
Description:
2.0mm x 1.6mm IoT Enhanced Quart
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 402W
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 16 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 8pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Base Product Number 402W
Frequency Stability ±20ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms