Home / Crystals / 402WF40015HMR
402WF40015HMR
CTS-Frequency Controls
Product No:
402WF40015HMR
Description:
CRYSTAL 40.0000 MHZ 4PF SMD
Type MHz Crystal
Series 402W
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 40 MHz
Product Status Active
Load Capacitance 4pF
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms