Home / Crystals / 405C35B14M40000
405C35B14M40000
CTS-Frequency Controls
Product No:
405C35B14M40000
Description:
CRYSTAL 14.4000MHZ 13PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 405
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 14.4 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 13pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms