Home / Crystals / 405I35A40M00000
405I35A40M00000
CTS-Frequency Controls
Product No:
405I35A40M00000
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 405
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 40 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 10pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms