Home / Crystals / 406C11C19M44000
406C11C19M44000
CTS-Frequency Controls
Product No:
406C11C19M44000
Description:
CRYSTAL 19.4400MHZ 16PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 406
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 19.44 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 16pF
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Stability ±10ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms