Home / Crystals / 406I13D14M74560
406I13D14M74560
CTS-Frequency Controls
Product No:
406I13D14M74560
Description:
CRYSTAL 14.7456MHZ 18PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 406
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 14.7456 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms