Home / Crystals / 406I35D32M00000
406I35D32M00000
CTS-Frequency Controls
Product No:
406I35D32M00000
Description:
CRYSTAL 32.0000MHZ 18PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 406
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 32 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms