Home / Crystals / 407F35E020M0000
407F35E020M0000
CTS-Frequency Controls
Product No:
407F35E020M0000
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 407
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms