Home / Crystals / 407F39E016M6700
407F39E016M6700
CTS-Frequency Controls
Product No:
407F39E016M6700
Description:
CRYSTAL 16.6700MHZ 20PF SMD
Ratings -
Frequency 16.67 MHz
Product Status Active
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms