40NF47KE
Ohmite
Product No:
40NF47KE
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 47K OHM 1% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 40
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 47 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.902" L (10.30mm x 48.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C