Home / Crystals / 416F40611CAT
416F40611CAT
CTS-Frequency Controls
Product No:
416F40611CAT
Description:
CRYSTAL 40.6100MHZ 10PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 416
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 40.61 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Discontinued at Digi-Key
Load Capacitance 10pF
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Stability ±10ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms