Home / Crystals / 416F40613AST
416F40613AST
CTS-Frequency Controls
Product No:
416F40613AST
Description:
CRYSTAL 40.6100MHZ SERIES SMD
Ratings -
Frequency 40.61 MHz
Product Status Discontinued at Digi-Key
Load Capacitance Series
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms