Home / Crystals / 416F40613ILR
416F40613ILR
CTS-Frequency Controls
Product No:
416F40613ILR
Description:
CRYSTAL 40.6100MHZ 12PF SMD
Ratings -
Frequency 40.61 MHz
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 12pF
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms