Home / Crystals / 416F4061XCAT
416F4061XCAT
CTS-Frequency Controls
Product No:
416F4061XCAT
Description:
CRYSTAL 40.6100MHZ 10PF SMD
Ratings -
Frequency 40.61 MHz
Product Status Discontinued at Digi-Key
Load Capacitance 10pF
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Stability ±15ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms