Home / Crystals / 435F2502YCET
435F2502YCET
CTS-Frequency Controls
Product No:
435F2502YCET
Description:
5.0mm x 3.2mm 2-Pad Surface Moun
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 435
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 25 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 20pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Base Product Number 435F
Frequency Stability ±25ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms