43F4R3E-T
Ohmite
Product No:
43F4R3E-T
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 4.3 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 40
Package Bulk
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 4.3 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.220" Dia x 0.594" L (5.60mm x 15.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C