43NF4R7E
Ohmite
Product No:
43NF4R7E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 4.7 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 40
Package Bulk
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 4.7 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.220" Dia x 0.594" L (5.60mm x 15.10mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C