Home / Crystals / 445A31C30M00000
445A31C30M00000
CTS-Frequency Controls
Product No:
445A31C30M00000
Description:
CRYSTAL 30.0000MHZ 16PF SMD
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type MHz Crystal
Series 445
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Frequency 30 MHz
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 2-SMD, No Lead
Product Status Active
Load Capacitance 16pF
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Stability ±10ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.053" (1.35mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms