Home / Tape / 4466W-1C-100
4466W-1C-100
3M (TC)
Product No:
4466W-1C-100
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED WHITE 1" 100/RL
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color White
Usage -
Width 1.00" (25.40mm)
Length -
Series 4466W
Package Bulk
Adhesive Rubber
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0625" (62.5 mils, 1.588mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 120°F (49°C) Max
Base Product Number 4466W
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)