
Rubycon
Product No:
450TXW100MEFR18X35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6955
3.6955
10
2.98205
29.8205
50
2.56481
128.2405
100
2.326265
232.6265
500
1.729798
864.899
1000
1.610506
1610.506
2500
1.550856
3877.14
5000
1.521026
7605.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 740 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.11 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |