
RAF Electronic Hardware
Product No:
4517-440-SS-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3/16 HEX X 1-1/4 LENGTH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0875
3.0875
5
2.9317
14.6585
10
2.85475
28.5475
25
2.77704
69.426
50
2.70009
135.0045
100
2.545715
254.5715
250
2.391454
597.8635
500
2.314314
1157.157
1000
2.237174
2237.174
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Hex Standoff |
| Color | - |
| Gender | Male, Female |
| Series | - |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Plating | Passivated |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Product Status | Active |
| Length - Overall | 1.438" (36.51mm) |
| Diameter - Inside | - |
| Diameter - Outside | 0.188" (4.78mm) 3/16" Hex |
| Screw, Thread Size | #4-40 |
| Base Product Number | 4517-440 |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 1.250" (31.75mm) |