
RAF Electronic Hardware
Product No:
4525-440-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3/16 HEX X 1-3/4 LENGTH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9805
3.9805
5
3.7791
18.8955
10
3.67935
36.7935
25
3.58036
89.509
50
3.4808
174.04
100
3.281965
328.1965
250
3.083016
770.754
500
2.98357
1491.785
1000
2.884114
2884.114
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Hex Standoff |
| Color | - |
| Gender | Male, Female |
| Series | - |
| Weight | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Product Status | Active |
| Length - Overall | 1.938" (49.21mm) |
| Diameter - Inside | - |
| Diameter - Outside | 0.188" (4.78mm) 3/16" Hex |
| Screw, Thread Size | #4-40 |
| Base Product Number | 4525-440 |
| Threaded/Unthreaded | Threaded |
| Between Board Height | 1.750" (44.45mm) |